Karnabahar Turşusu

Karnabahar Turşusu Tarifi nasıl yapılır? Karnabahar Turşusu tarifi için kullanılan malzemeler ile Karnabahar Turşusu yapılışını İsmi hanımın gönderdiği tarifte bulabilirsiniz. Kış mevsiminde bayılarak yapılan turşuların arasında oldukça popüler bir hale gelen Karnabahar Turşusunu siz de yaparak ailece afiyetle tüketebilirsiniz.
1 kg karnabahar 
1 çay bardağı sirke
yarım limon
1 baş sarımsak
2 yemek kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı limon tuzu
1 adet kırmızı biber
1 adet havuç
3 adet yeşil biber
2 litre su

Son zamanlarda oldukça popüler olan karnabahar turşusunu bir de bizden denemeye ne dersiniz? Faydaları saymakla bitmeyen, turpgillerden olan karnabahar tam bir karaciğer dostudur.  

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral içeren karnabaharın yemeğinin yanında aynı zamanda turşusunu pişirebilir ve uzun süre saklayabilirsiniz. Dilerseniz hemen şifa deposu Karnabahar Turşusu yapımına başlayalım.


Karnabahar Turşusu yapımı için ilk olarak tencereye su koyuyoruz ve kaynatıyoruz. Biraz tuz atarak karnabaharları ilave ediyoruz. 2 dakika kaynattıktan sonra, kaynamış karnabaharları soğuk suya alıyoruz. Kavanoza bir dilim limondan sonra sırayla karnabahar, limon tuzu, tuz ve kırmızı biber koyuyoruz. Onun hemen ardından yeşil biberleri ve havucu biraz doğrayarak en üste de kalan karnabaharları dolduruyoruz.

Üzerine yeniden limon tuzu koyarak, sarımsakları, sirkenin yarısını, kalan kırmızı biberleri, yeşil biberleri ve havuçları ekliyoruz. En üste de yeniden limon tuzu ekleyip kalan sirkeyi döküyoruz. Limon dilimleri ekliyoruz. 

Son olarak da aldığı kadar su döküyoruz. Ve kavanozun havasını alarak kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde kavanozu 10 gün bekletiyoruz. Karnabahar Turşusu tarifini bitirdik.

Hepinize afiyet olsun hanımlar!