Ev Yapımı Sucuk

Ev yapımı sucuk tarifi nasıl yapılır? Ev yapımı sucuk tarifi için kullanılan malzemeler ile Ev yapımı sucuğun yapılışını Yurduşen hanımın gönderdiği tarif de bulabilirsiniz. İçerisinde ne olduğunu bilmeden yiyeceğiniz sucuk yerine kendinizin evde yapacağı sucuk ile kahvaltı sofralarını daha fazla lezzetlendirebilirsiniz.

  • 6 kg dana kaburgadan kıyma
  • 5 baş sarımsak
  • 80 gr kırmızı toz acı biber
  • 80 gr kırmızı toz tatlı biber
  • 30 gr karabiber
  • 30 gr kimyon 
  • 40 gr tuz
  • 6 metre dana kalın bağırsak

Adım 1:

Adım 1:

Ev yapımı sucuk yapmak için gerekli malzemelerimizi hazırlıyoruz. Malzeme listesi aşağıdadır. Ve 13 kolay resimde anlattığımız tarifimize geçiyoruz! Ev yapımı sucuk yapmak için 6 kg dana kaburgadan çekilen kıyma kullanacağız. Çektireceğiniz dana kaburganın yağ oranı isteğe göre % 20-40 arasında olmalıdır.


Adım 2:

Adım 2:

Ev yapımı sucukta kullanacağımız baharatları alırken kapalı ambalaja sahip olanları tercih edebilirsiniz. Açık satılan baharatlardan hem daha taze hemde temiz olacaktır.


Adım 3:

Adım 3:

6kg kıyma için kullanılacak 5 baş sarımsağı havanda güzelce ezelim.


Adım 4:

Adım 4:

Öncelikle sucuk yapımında kullanacağımız dana bağırsakları yıkayacağız. Yıkanan bağırsaklar bol sirkeli suda 30 dakika bekletilecek. (Sirkenin dezenfektan özelliği sayesinde mikropları öldürüyoruz).


Adım 5:

Adım 5:

Bekletilen bağırsak un ile ovularak temizledikten sonra tekrar çevrilecek ve yine sirkeli suda 30 dakika bekleteceğiz ve un ile ovarak temizleyeceğiz. Bu işlemi bir defa daha yapacağız. Böylelikle bağırsaklar temizlenip sucuk yapılacak hale gelecek.


Adım 6:

Adım 6:

Derin bir kabın içerisine kıymaları koyalım.


Adım 7:

Adım 7:

Sonrasında kırmızı toz acı biber, kırmızı toz tatlı biber ve karabiberi ekleyelim.


Adım 8:

Adım 8:

Ardından sarımsaklar, kimyon ve istenilen miktarda tuzu atıp yoğrulma işlemini yapalım.


Adım 9:

Adım 9:

Yoğrulma işlemini bitirelim.


Adım 10:

Adım 10:

Daha sonra isteğe göre elde edilen harçtan bir parça alalım ve köfte şekline getirip tavada pişirelim. Tadına göre baharat ekleyebiliriz. Hazırlanan harcı daha fazla lezzetlendirmek isterseniz dinlendirmemiz gerekiyor. 4-6 saat arasında harcı dolapta dinlendirebilirsiniz.


Adım 11:

Adım 11:

Dinlendirilen harcı sucuk yapma aparatı yardımıyla bağırsağa dolduralım.


Adım 12:

Adım 12:

Sucuk harcını doldururken arada hiç hava kalmamasına özen göstermelisiniz. İçeride hava kalırsa etin hızlıca bozulmasına neden olabilir.


Adım 13:

Adım 13:

Sucuk harcını bağırsağa doldurduktan sonra bağırsakların uçlarını düğümleyebilirsiniz.


Adım 14:

Adım 14:

Sucuğumuz hazır. Afiyet olsun.