Şalgam Dolması

Şalgam dolması tarifi nasıl yapılır? Şalgam dolması tarifi için kullanılan malzemeler ile şalgam dolmasının yapılışını İsmi hanımın gönderdiği resimli tarif de bulabilirsiniz. Şalgam içerdiği zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Ayrıca yüksek besin değerine sahip olduğu içinde değerli bir sebzedir. Sizde bu değerli sebzeden şalgam dolması tarifini kullanarak lezzetli bir yemek yapabilirsiniz.

8 adet şalgam
250 gr kıyma
1 çay bardağı pirinç
1 çay bardağı zeytinyağ
1 adet kuru soğan
yarım demet maydanoz
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızıbiber

Adım 1:

Adım 1:

Şalgam dolmasını yapmak için gerekli malzemelerimizi hazırlayalım. Malzeme listesi aşağıdadır. Sonrasında misafirlerinizi şaşırtabileceğiniz bu lezzetli yemeğin 7 kolay adımda resim resim anlattığımız yapımına geçiyoruz.


Adım 2:

Adım 2:

Şalgam dolmasının iç harcını hazırlamak için derin bir kabın içerisine ince ince doğranmış soğan, ince doğranmış maydanoz, pirinç, kıyma, salça eklenir.


Adım 3:

Adım 3:

Elde ettiğimiz karışıma ince ince doğranmış biberler, tuz, bir çay bardağının yarısı kadar zeytinyağını da ekleyerek güzelce karıştıralım.


Adım 4:

Adım 4:

Şalgamların kabuklarını soyduktan sonra, iki yerinden bıçakla yararak iç harcını koyacak şekilde yer açalım.


Adım 5:

Adım 5:

Açılan yerlere iç dolduralım.


Adım 6:

Adım 6:

Hazırladığımız dolmaları tencereye dizelim. Kalan çay bardağının içindeki zeytinyağını tencereye ilave edelim. Daha sonra arzuya göre tuz ilave edin.


Adım 7:

Adım 7:

Tencereye son olarak 2 su bardağı içi doldurduktan sonra su koyarak 5 dakika yüksek ateşte pişirelim. Daha sonra 25 dakika kısık ateşte pişirelim.


Adım 8:

Adım 8:

Yemeğimiz piştikten sonra dinlenmeye bırakılır. Afiyet olsun hanımlar.