Tavuklu Keşkek


İç Anadolu yöresine ait olan bu keşkek tadıyla meşhur bir yemektir. Keşkek, bu bölgemizde güveçte pişirilir. Ayrıca taş fırınlarda kıvamlaştırılır. Fakat günümüzde elektrikli fırınlarda aynı işi görmektedir. İşte size Havva hanımın tarifiyle evde hazırlayabileceğiniz Keşkek tarifi..


İç Anadolu da daha ağırlıklı olarak yapılıp tüketilen keşkek buğdaydan yapılmakta ve içerisine didiklenmiş tavuk eti katılmaktadır. Bu yemeği tattınız mı bilmiyorum fakat tereyağlı tavuklu keşkeğin bana göre doyulamayan bir lezzeti var. İç Anadolu bölgesinde keşkek, güveçte pişirilip, taş fırında kıvamlaştırılmaktadır. Fakat günümüzde elektrikli fırınlarda aynı işi görmektedir. İşte size Havva hanımın tarifiyle evde hazırlayabileceğiniz Keşkek tarifi..

Malzemeler


•    3 su bardağı aşurelik buğday
•    1 adet piliç
•    100 gr. tereyağı
•    Karabiber


Yapılışı

Buğday bir gece önceden ıslatılır. Şişen buğdaylar 3 katı su eklenerek orta ateşte pişirilir. Buğdaylar açılmaya başlayınca içine bütün tavuk eklenir ve kaynatılır. Koyu yoğun bir kıvam alınca ocaktan alınır. İçinden tavuk çıkarılır. İri iri didilir. Tekrar keşkeğe eklenir. Sonra tereyağı tavada yakılıp üzerine eklenir. Karabiber serpilir. Daha sonra borcama dökülür ve fırına konulur. Fırında 30 dk. kıvamlaştırılır.

Afiyet olsun.

Havva GÖKTAŞ