Gaziantep yuvarlaması


Gaziantep yuvarlaması yemeği güzel antebin bayram yemeğidir. Anneannem babaannem Gaziantep yuvarlamasını çok yaparlar. Bende bir antepli olduğum için bu yemekleri çok iyi biliyorum. Şimdi söyleyeyim sonradan süpriz olmasın tadı

HARİKA


Köftesi için
350 gr siyah çiğ köftelik et
600 gr kırık pirinç
tuz
karabiber

Yemeğin sosu için 500 gr iri doğranmış et 1.5 su bardağı nohut (haşlanmış kullanabilirsiniz) 3 su bardağı süzülmüş yoğurt 1 yumurta 1 kaşık un 4 yemek kaşığı yağ 2 yemek kaşığı nane 1 çay kaşığı karabiber
Şimdi sevgili hanımlar. Başlamadan önce pirinç güzelce yıkanır, rondoda bir kez çekilir ( şimdilerde çekilmiş pirinç satılmakta ) çiğ köftelik etle birlikte bir kez daha rondodan çekilir. İçine tuz, karabiber atılır ve iyice hamur gibi yoğrulur. Sonra küçük parçalar koparılıp nohuttan küçük parçalar alıp yuvarlanır.

Böylece hamurun hepsi bu şekilde yuvarlanır. Tencereye bol su konur kaynatılır, içine tuz atılır. Yuvarlanan köfteler, suyun içine atılır ve haşlanır.

Haşlanan köfteler süzgece alınıp süzdürülür. İri kuşbaşı doğranmış etle nohutları koyup pişirelim. Pişen etin içine yuvalayıp haşladığımız yuvalamaları atıp 10 dk kadar pişirelim.

Diğer tarafta 3 bardak süzme yoğurdu derin bir kaba alalım, içine bir yumurta, un koyup mikserle iyice çırpalım. Kaynayan et suyundan bir kepçe koyarak yoğurdu ılıtalım.

Sonra hazırladığımız yoğurdu et suyunun içine yavaş yavaş koyalım. 10 dk yemeği kaynatalım, karıştırarak kaynatalım ki yoğurt kesilmesin.

Son olarak kızdırdığımız yağın içine nane ve karabiber atarak yemeğin yüzüne gezdirelim. Bu nefis yemek, yanında şehriyeli pirinç pilavı ile yenir. Afiyet olsun. şimdiden bayramınız mübarek olsun.. :) :) :):)


Hazırlama Süresi: 30 DK
Pişme Süresi: 40 DK
Kaç Kişilik: 10