Aromalı Kahve ile Filtre Kahve Arasındaki 5 Fark

Aromalı kahve ve filtre kahve, kahve tutkunlarının severek tükettiği iki ayrı lezzetli içecektir. Her ikisi de benzersiz bir tat profiline sahiptir. Fakat birtakım farklılıkları vardır. Hazırlanma şekilleri, genel yapıları ve çok daha fazlası… İşte tüm bilmek istedikleriniz!

1. Çeşit Farkı

Aromalı Kahve

Aromalı kahveler genellikle türlü aroma katkıları ile zenginleştirilmiş öğütülmüş kahvelerdir. Vanilya, çilek, tarçın, çikolata, muz gibi besinlerin tatlarının eklenmesi ile aromalı kahveler ortaya çıkar.

Filtre Kahve

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve sıcak suyun filtreden geçirilip demlenmesi yöntemi ile elde edilen daha doğal, katkısız bir kahvedir. Çoğunlukla farklı kahve çekirdeklerinin lezzet profilini saf bir biçimde yansıtmasıyla bilinir.

2. Aroma ve Tat

Aromalı Kahve

Eklenen aromalar sebebi ile aromalı kahveler daha belirgin bir tat sunar. Örneğin ağır bir çikolata tadı taşıyabilir. Bu da onu baskın hale getirir.

Filtre Kahve

Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin doğal aromasını ön plana çıkarma konusunda ustadır. Filtre kahve çekirdeklerinin yetiştirildiği bölge, işlenme şekli ve kavrulma biçimi gibi etkenler kahvenin tadını değiştirir. Böylelikle filtre kahvenin daha özgün olduğu gerçeğiyle yüzleşiriz.

3. Hazırlanma Yöntemi

Aromalı Kahve

Çoğu zaman öğütülmüş aromalı kahvenin kullanılması ile türlü kahve makinelerinde ya da elde demlenir.

Filtre Kahve

Kahve çekirdekleri özenle öğütülür ve sıcak su filtresinden geçirilerek demlenir. Bu çoğunlukla özel filtre kahve makineleri ile yapılır. French press gibi aletlerden de faydalanılır.Ayrıca filtre kahveyi aromalı olarak da denemek istiyorsanız aromalı filtre kahve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

4. Katkı Maddesi İçerme/İçermeme

Aromalı Kahve

Eklenen her bir aroma, bu kahveyi katkılı hale getirir. Tatlandırıcı ve aroma vericiler de bu kahvenin içeriğinde genellikle bol miktarda bulunur.

Filtre Kahve

Doğal kahve çekirdekleri ve su kullanılarak hazırlanan sade bir kahve olduğu için hiçbir zaman katkı maddesi içermez. İçerisine süt haricinde ekstra bir malzeme de konulmaz.

5. Tercih Edilme Sebebi

Aromalı Kahve

Farklı kahve aromaları denemekten gerçekten de keyif alan kişiler için ideal bir seçenektir. Değişiklik yapmaktan zevk alan biriyseniz siz de farklı aromalara sahip kahveler deneyebilirsiniz.

Filtre Kahve

Filtre kahve çekirdeklerinin orijinal sert tadını sevenler için daha ideal bir seçim olacaktır. Filtre kahveyi düzenli olarak tüketen bireylerin çoğu sade filtre kahve tercih eder. Sonuca baktığımızda aromalı kahve ve filtre kahve arasındaki temel farkları net bir şekilde görebiliyoruz. Tercihiniz ise tamamen damak zevkinize göre şekillenecektir. Kimisi filtre kahveyi daha çok severken kimisi de filtre kahveyi daha çok severken kimisi de aromalı kahveleri seçebilir. Tabii her ikisini de aynı anda severek içenler de vardır.