Kuru İncir Tatlısı


İncirli bir tarif sunan Meryem Hanım, bu güzel tarifinin yanında birde not bırakmış: “Aslında herkesin kendine özgü bir tarifi olan bir tatlı. Ben bu tatlıda bardak bardak şeker kullanmayı sevmiyorum. İncir zaten tatlı bir meyve olduğu için bence ağır geliyor. İç malzemesi genellikle ceviz, ben bu sefer kavrulmuş fındık fıstık kullandım. Aynı zamanda su yerine süt kullanıldığında incirlerin üzerinde topak topak lekeler kalıyor. Bunu da görüntüsü için beğenmiyorum. Kışın kaymakla yazın dondurmayla mevsimine uydurulabilir.” demiş ve bizlere aslında küçük önerilerde bulunmuş. İşte Meryem Hanım’ın Kuru İncir Tatlısı…


Damak da güzel bir tat bırakan nefis tatlı Kuru İncir Tatlısı tarifini Meryem Hanımdan alıyor ve tarifi yanında gönderdiği notu sizlere sunuyorum: “Aslında herkesin kendine özgü bir tarifi olan bir tatlı. Ben bu tatlıda bardak bardak şeker kullanmayı sevmiyorum. İncir zaten tatlı bir meyve olduğu için bence ağır geliyor. İç malzemesi genellikle ceviz, ben bu sefer kavrulmuş fındık fıstık kullandım. Aynı zamanda su yerine süt kullanıldığında incirlerin üzerinde topak topak lekeler kalıyor. Bunu da görüntüsü için beğenmiyorum. Kışın kaymakla yazın dondurmayla mevsimine uydurulabilir.” Diyen Meryam Hanım’ın fazla şeker kullanmama ve su seçimi konusunda kendisine katıldığımı belirterek tarifle sizleri baş başa bırakıyorum.

Malzemeler
•    20 adet kuru incir
•    1 su bardağı ayıklanmış antep fıstığı ve fındık içi
•    4 yemek kaşığı toz şeker
•    2 su bardağı su
Üzeri İçin:
•    Kaymak veya kaymaklı dondurma
Yapılışı
Kuru incirleri yumuşaması için yarım saat kadar su dolu bir kap içerisinde bekletin. Bu arada fındık ve fıstıkları bir tavada tatlıya kavrulmuşa aroması vermeleri için 3 - 5 dk. kadar kavurun.  Daha sonra iri iri parçalayın. İncirlerin suyunu süzdükten sonra sap kısımlarını kesip T şeklinde kesikler atın. Kesiklerinden iç malzemeyi doldurun, geniş bir tepsiye dizin. Bütün incirleri böyle hazırlayın. 2 su bardağı suyu tencerenin kenarından boşaltın. Şekeri incirlerin üzerine serpiştirerek gezdirin. İncirler şişip yumuşayana dek pişirin. Ilıyınca kaymak veya dondurmayla servis yapın.

Afiyet olsun.
Reyyan ÖZUĞUR