Kirpi Kurabiye


Görüntüsüyle ve lezzetiyle aklınızdan çıkmayacak bir lezzet bu kurabiyeler. Esra Hanım’ın hazırladığı bu nefis kurabiyeler ağızda dağılan kıvamı ile çay saatlerinizin vazgeçilmezi olabilir…


Esra Hanımın hazırladığı bu kurabiyeler görüntüsüyle ve lezzetiyle çay saatlerinizin vazgeçilmez lezzeti olabilir... İşte tarifi...

Malzemeler


•    1 paket eritilmiş margarin
•    1 çay bardağı sıvıyağ
•    2 yemek kaşığı dolusu nişasta
•    1 çay bardağı pudra şekeri (içine)

Yapılışı


Tüm malzememizi yoğurup 4-5 parçaya ayıralım. Buzdolabında 1 saat dinlendirelim. Süre sonunda her bir parçayı dolaptan tek tek çıkarıp şekil vereceğiz çünkü hamurumuzun şeklini kaybetmemesi için soğuk olarak fırına girmesi gerekiyor. Fırınımızı 175 dereceye ısıtalım.

Dolaptan aldığımız hamur parçasından ceviz kadar bir parça koparalım. (Hamuru ne kadar küçük şekillendirirseniz içi o kadar iyi pişer). Bu parçayı bir ucu sivri olacak şekilde yuvarlayalım. Sivri ucu makas ile kirpinin ağzını oluşturmak üzere yatay olarak keselim. Üst kısmından bir miktar boşluk bıraktıktan sonra (surat kısmı olacak) yine makasımızla hamuru kirpinin dikenlerini oluşturmak üzere yanyana keselim.

Bu işlemi hamurun üst yüzeyi boyunca tekrarlayalım. Hazırladığımız kirpinin göz kısmını oluşturmak üzere varsa iki adet boncuk şekeri hamurun ön kısmına koyup, elimizle birbirine doğru yaklaştırarak bastıralım. Göz için kuş üzümü, çörek otu, damla çikolata vs. de kullanabilirsiniz.

Hazırladığımız kirpileri ısınmış fırına koyalım. Üzerleri pembeleşene kadar pişirelim. Daha sonra fırından hemen çıkarıp soğumaya bırakalım.(Fırını iyice ısıtıp 10 dakika pişirin ki kurabiyeler yanmasın).

Afiyet olsun.
Esra ÜRKMEZ