Karamelli Ekmek Kadayıfı


Afyonkarahisarın vazgeçilmez tatlısı, üzeri bol kaymaklı ekmek kadayıfı tarifini Ergül Hanım, bizlerle buluşturuyor. Afyonda yaşayan halk, Türk tatlıları arasında özel bir yere sahip Kaymaklı Ekmek Kadayıfından özellikle Ramazan ayında vazgeçemez olmuşlar. Ergül Hanım’ın karamelli tarifini paylaştığı, ekmek kadayıfının Afyonkarahisarda 4 çeşidi de yapılmakta ve Tatlı Afyonun özel kaymağı eşliğinde servis edilmektedir.


Dünya’nın dört bir yanından Afyonkarahisar’a insan çeken Kaymaklı Ekmek Kadayıfı’nın tarifini bizlerle paylaşan Ergül Hanım’a teşekkür ediyorum. Fakat Ergül Hanım bizlerle Karamelli Ekmek Kadayıfı tarifini paylaşarak bir farklılık getirmiştir. Afyonkarahisar ın vazgeçilmez tatlısı olan bu lezzetin 4 çeşidi yapılmakta ve Afyona ait özel kaymak ile servis edilmektedir. İşte bu nefis tatlının tarifi:

Malzemeler


•    1 adet ekmek kadayıfı
•    500 gr. toz şeker (karameli için)
•    1 kg. toz şeker
•    6,5 su bardağı su


Servis İçin:


•    Kaymak ve dondurma


Yapılışı


1 kg. toz şeker, 6,5 su bardağı su ile kaynatılıp şerbet hazırlanacak. 500 gr. şeker karamel yapmak için tavada fazla yanmadan karamel rengini alıncaya kadar yakılacak. Hazırladığımız şerbetten 3 su bardağı alıp yanmış şekerin üzerine dökülecek. Emek kadayıfı sıcak su ile ıslatılacak ortası artı(+) şeklinde kesilip kürdanla bazı yerlerine delikler açılıp kaşıkla bastırarak fazla suyu alınacak. Şerbeti azar azar dökerek en az 2 saat kısık ateşte tepsiyi çevirerek tatlı pişirilecek. Arada ateş yükseltilecek çok sıçrıyor dikkatli olmak gerekiyor. İlk önce şerbet sonra karamel dökülerek pişirilecek (şerbetler sıcak olacak ). Soğuyunca kadayıf ters çevrilecek arsına kaymak, üzerine dondurma konularak servis yapılacak.

Afiyet olsun.
Ergül BAYKARAN