Ahududu Reçeli


Reçelsiz kahvaltı sofrası olmaz elbette. Yaz meyveleri bitmeden harekete geçip, kış için nefis kahvaltılıklar hazırlamanın zamanı geldi. Kış aylarında nefis tadıyla kahvaltılarınıza yazı getirip sizi şenlendirecek ahududu, aynı zamanda iyi bir kan yapıcıdır ve mevcut kanı temizler. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.


Günün en önemli öğünü kahvaltı diyenlerden misiniz? O zaman güzel kokusuyla ahududu reçeli kahvaltılarınızı renklendirirken, cildinizi sıkılaştırıp ve kan yapıcı bir özelliğiyle sizi yenileyecek. Ahududu ayrıca şeker ve böbrek hastalıkları gibi birçok sağlık problemine de iyi gelmektedir.

Malzemeler


•    500 gr ahududu
•    350 gr toz şeker
•    2-3 damla limon suyu


Yapılışı


1.    Ahududuları (Frambuaz) yıkayın ve bir tencereye alın.
2.    Üzerine toz şeker ekleyip 1 gece bekletin.
3.    Ertesi gün kısık ateşte şeker eriyinceye kadar arada karıştırarak pişirin.
4.    Şeker eridikten sonra limon suyunu ilave edip ocağın altını kapatın.
5.    Reçeli temiz ve kuru bir kavanoza doldurup kapağını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirip bırakın. Serin bir yerde muhafaza edin.

Afiyet olsun.

Notlar:


•    Ahududu (Frambuaz) çok dayanıksız olduğu için alınır alınmaz kullanılması gerekmektedir. Bu reçeli taze ahududu (frambuaz) bulamadığınız aylarda donmuş frambuaz kullanarak da hazırlamanız mümkün.
•    Reçelinizin kıvamlı olmasını istiyorsanız, kavanozunuzu kıvam alıncaya kadar güneşte bekletebilirsiniz.
•    Güneşte bekletmek istemiyorsanız, ocaktan almadan önce istediğiniz koyuluğa gelinceye kadar karıştırarak kaynatmaya devem edebilirsiniz.
•    Şeker miktarını değiştirerek kendi damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.


Kalori: 277
Kalori Tipi: 100 gr
Hazırlama Süresi: 40 DK