Vücudumuza Zarar Vererek Ciddi Rahatsızlıklara Neden Olan 7 Gıda

Dikkat! Farkında olmadan tükettiğimiz bazı gıdalar vücudunuza büyük zararlar veriyor olabilir! İşte vücuda zarar veren ve hasta eden gıdalar!

1. Kıyma

1. Kıyma

Uzman kişiler, kıymalarda antimikrobiyal ilaçlar, koli basili, salmonella ve listeria kalıntılarını elde etmişlerdir. Bu nedenle ince düz et parçaları kesip kızartmak çok daha sağlıklıdır.


2. Marul

2. Marul

Bilim insanları hangi yiyeceklerin daha fazla gıda zehirlenmesine sebep olduğunu bulmaya çalıştılar. Bu çalışmanın sonucunda, marul listenin 1 numarasında yer aldı. Marul, 13.568 bilinen zehirlenme vakıası ve 363 salgından sorumlu tutuldu. Bu nedenle marul iyi paketlenmiş ve “yemeye hazır” olsa da, tabağınıza koymadan önce mutlaka yıkayın.


3. Peynir

3. Peynir

Peynir üretimi sırasında hasta hayvanların pastörize edilmemiş sütü kullanıldığında, bruselloz ve listeriosis riski bulunur. Bu nedenle yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz üreticilerden peynir satın alın.


4. Soda

4. Soda

Soda, obezite ve karaciğer hasarından ayrı olarak, aynı zamanda kemiklerde de zarara neden olur. Soda, hem fosforik asit hem de kafein barındırır ve bu da osteoporozun azalmasına sebep olur.


5. Tavuk

5. Tavuk

Çiğ tavuk etinden akan bir damla su, bir kişiyi rahatça enfekte edebilecek Campylobacter bakterisi bulundurur. Bu bakteriler ateş ve gastrointestinal problemlerine yol açar. Etler yıkandığı zaman bakteriler oldukça hızlı yayılır.


6. Ton balığı

6. Ton balığı

Balıklar yanlış olarak depolandığı zaman ya da çözüldüğü zaman scombrotoxin denilen toksik bir protein üretir. Bu, deri döküntüsü, kusma, mide ağrıları, ishal, yüksek kalp hızı ve hatta görme kaybına neden olan bir tür gıda zehirlenmesine sebep olabilir.


7. Yumurta

7. Yumurta

Salmonella virüslü tavuk dışkısından alınan yumurta, bilhassa çocuklar, yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler için oldukça tehlikeli olabilir. Kabuğun tam olarak temiz olmadığının farkına vardıysanız, yumurtaları mutlaka yıkamanız gerekir.


Vücudumuza Zarar Vererek Ciddi Rahatsızlıklara Neden Olan 7 Gıda

Vücudumuza Zarar Vererek Ciddi Rahatsızlıklara Neden Olan 7 Gıda