Tuzda Tavuk


Sırada çok farklı ama bir o kadarda lezzetli bir tarif var. Birsel Hanım’ın kaya tuzu ile hazırladığı bu tavuk yemeğini daha önceden denemediyseniz biraz ilginç gelebilir size. Fakat bir kez deneyenler çok iyi bilir ki kaya tuzuyla kaplı olarak kendi suyunda pişen bu yemeğin muhteşem bir tada sahiptir. Henüz tatmadıysanız, şimdi deneme ve öğrenme sırası sizde… :)
Birsel Hanım’ın bizlerle paylaştığı kaya tuzuyla hazırladığı bu tarifi daha önceden denemediyseniz biraz ilginç gelebilir size ama benim gibi deneyenlerde çok iyi bilirki inanılmaz mükemmel bir lezzeti vardır. Bu lezzeti merak ediyorsanız işte size tarifi…

Malzemeler


•    1 adet bütün tavuk
•    2 kg kaya tuzu
•    2 adet yumurta akı
•    1 yemek kaşığı MAGGİ paprikalı çeşni
•    1 adet büyük boy patates
•    Yeteri miktarda su


Yapılışı


Tavuğu ateşe tutup ince tüylerini temizleyin ve güzelce yıkayın. Tavuğun içine 1 yemek kaşığı MAGGİ paprikalı çeşni dökün ve her tarafına yayın. (Çeşni tuz içerdiği için kesinlikle tavuğun üzerine sürmeyin). Patatesin kabuklarını soyun ve dörde  bölün. Dilimlediğiniz patatesleri tavuğun içine doldurun. (İsterseniz iç pilav hazırlayıp doldurabilirsiniz). Tuzu genişce bir kaba dökün. Üzerine yumurta akı ve yeterince su ilavesi ile hamur haline getirin. Fırın kabının dibine 1 cm kalınlığında tuz hamurunu yayın ve üzerine tavuğu oturtun. Kalan tuzla tavuğun hiçbir tarafı hava alamayacak şekilde kaplayın. 200 C’ ye ayarlı fırında 2 saat, tuz iyice kızarana kadar pişirin. (İsterseniz üzerine biraz alkol döküp, çakmakla yakarak alevler eşliğinde servise getirebilirsiniz). Tavuğun üzerinde tuz tabakasını sert bir cisimle kırın ve tuzları temizleyin. Tavuğu parçalayarak servis edin.

Afiyet olsun.
                                    Birsel TÜRKMEN