Her çocuk evde mayalanmış yoğurt yemeyi hak ediyor! Ev Yapımı Yoğurt


Yoğurtlar evde mayalanıyor mu? Umarım heves edip bir iki kere evde mayalayıp sonra üşenip bir şey olmaz deyip çocuklarınızın yoğurtlarını marketten almaya başlamadınız.

Yoğurtlar evde mayalanıyor mu? Umarım heves edip bir iki kere evde mayalayıp sonra üşenip bir şey olmaz deyip çocuklarınızın yoğurtlarını marketten almaya başlamadınız. Sizin sağlığınız da çok önemli, siz çocuklarınızın her zaman yanında ve sağlıklı olmalısınız. Siz de sadece evde mayalanmış yoğurt tüketin. 13 yıldır yoğurt mayaladığım bu tarifi her türlü sütle yapabilirsiniz. Çiğ sütle yaparsanız kaynadıktan sonra altını kısın 10 dakika daha kaynasın. Diğer sütlerde sadece kabarsa yeter sonra altını kapatın. Tarifi birebir uygularsanız mutlaka başarılı olursunuz. Ben haftada 7 kilo yoğurt mayalıyorum. Çarşamba ve Pazar günleri çiğ süt alıyorum ve mayalıyorum. Unutmayın ki market yoğurtları plastikte mayalanıyor, katkı maddeli oluyor ve açıkçası tatları da evde yapılanla karşılaştırılamaz. En sağlıklı yoğurt bence güvenilir çiğ sütle, o yoksa cam şişede ORGANİK günlük sütle, o yoksa veya bütçe yetmiyorsa organik kutu sütle veya günlük sütle yapılır. Haydi anneler çocuklarınıza market yoğurdu yedirmeyin.

Her çocuk evde mayalanmış yoğurt yemeyi hak ediyor.

İnanın çok az zamanınızı alıyor ve çok lezzetli oluyor. İki günde bir akşamdan yapın sabaha hazır. 1 litre sütü kaynayana kadar ısıtın. Eğer çiğ süt aldıysanız 7 dakika kaynatın. Eğer pastorize süt ise kabarınca hemen kapatın kaynatmanıza gerek yok. 18 dk kendi kendine soğusun. (eğer 1 litreden fazla süt kaynattıysanız daha fazla soğuması gerek, mesela 2 litre süt ise 36 dakika soğusun gibi. Küçük parmağınızı batırınca 7 saniye sıcaklığa dayanabilecek bir sıcaklıkta olsun. Sıcak bir ılık oluyor bu)

18 dk sonra elekle üstündeki kaymağı alın, ayırın. Kendiniz yersiniz veya bu kaymağın iyice sütünü süzün bir kaba alın ve çatalla çırpın. Dolaba koyun. 1 gün sonra aynı tereyağı veya kaymak gibi oluyor.  Benim çocuklar kaymağı içinde kalırsa sevmiyorlar.

Bir litrelik cam kavanoza dökün sütü. Tahta kaşıkla içine 1 tatlı kaşığı organik veya doğal yoğurt katın, bir kere yavaşça karıştırın. Kavanozun tepesine kadar doldurmayın 4 parmak boşluk kalsın kapakla sütün arasında.

Kavanozun üstüne resimdeki gibi bir parça kağıt havluyu 2 kere katlayıp örtün (bu kağıt havlu buharı çekecek böylelikle yoğurdunuz sulu olmayacak. En üste de streç film örtün veya kapakla sıkıştırıp kapatın. Bu kağıt havlu ve streç süte değmeyeceği için sorun değil.  Kimsenin elleyemeyeceği soğuk olmayan bir yere koyun ve üstünü sıcak tutacak mont veya kazak gibi birşeylerle 2 kat örtün. Hiç yerinden kıpırdatmayın. 6-8 saat sonra (akşamdan koyduysanız sabaha mesela) yavaşça açın, kağıt havluyu alın atın ve üstünü cam kavanozun kapağıyla örtün. Önce 6 saatte mayalamayı deneyin oluyorsa öyle devam edin sulu olursa 8 saat mayalayın. Mümkün olduğu kadar hareket ettirmeden dolaba koyun. 10 saat dokunmayın, sonra yiyebilirsiniz. 5-6 gün dayanır en fazla.

Hepsini tüketmeyin. Biraz ayırın ve bir sonraki yoğurt için onu maya olarak kullanın. Prof. Ahmet Aydın bir seminerinde eczaneden alacağınız prebiyotik tozu ekleyip yoğurdunuzun faydasını arttırabileceğinizi söylemişti. Ben yakınımızdaki köydeki güvendiğimiz sütçüden alıp 7 kilo mayalıyorum her hafta anca yetiyor :) Vaktim yok demeyin çocuklarınızın ve sizin sağlığınız için çok önemli. Yoğurdu bütün çocuklar sever ve çok faydalı. Hem onlar hem sizin için. Kahvaltı dışında her öğünde yedirin yoğurdu. Mayanızı 4-5 mayalamada bir yenileyin veya probiyotik toz ekleyin.

Afiyet olsun, kuzularınıza yarasın.