DÖŞ DOLMASI - Muğla Yemek tarifleri


Kaburga dolması ve surha/sura olarak da bilinendöş dolması, evlerde eskiden Kurban Bayramı,Hıdrellez, düğün gibi önemli günlerde yapılangeleneksel et yemeklerinden biridir. Günümüzde daha çok çarşı mutfağı kapsamında belli lokantave restoranlar tarafından taş fırınlarda yapılan vetalep gören tatlardandır. 

Malzemeler:

-1 adet oğlak döşü/ön kolu. Oğlağın tercih edileni,bir yaşında ve 10-15 kg. ağırlığında olanıdır.

İç malzemesi:

- İç yağ/gömlek yağı (Bağırsakları saran yağ)- Yarım ya da 1 adet oğlak ciğeri ya da 250 gr.kuşbaşı et.

- 250 gr. kadar pirinç

- 1 adet kuru soğan-Karabiber, tuz.

-SuSos 

Malzemesi:

- 1-2 yemek kaşığı tereyağı 

- 1 yemek kaşığı salça

- 1 yemek kaşığı yoğurt 

- 1 tatlı kaşığı karabiber 

-1-2 adet domates, biber (döşün yanında pişirmekiçin)

Yapılışı:

Döş, kasaptan hazır olarak alınır ya da evdekesilen oğlaktan çıkarılır. Döş temin edildiktensonra iç malzemesi hazırlanır. Soğan ve ciğerdoğranır, pirinç yıkanır, süzülür. Ocağa alınanbir tavada iç yağ eritilir. Yağda önce soğan sonraciğer, ciğerin ardından da pirinç kavrulur. Genelde susuz kavrulan pirince çok az sıcak su da ilave edilebilmektedir. Kavrulan iç malzeme, döşün içine fazla sıkışık olmayacak şekilde doldurulur.

Doldurma işlemi tamamlanınca döşün, açık kısmıiğneyle dikilip kapatılarak, sığabileceği büyüklüktebir tencereye yerleştirilir. Döşün üzerineçıkmayacak şekilde az sıcak su eklenir. 

Karabiberve tuz serpilir. Tencerenin üstü kapatıldıktan sonra ocakta ya da taş fırında 2,5-3 saat kadar haşlanır. Haşlanınca ocaktan alınır, biraz dinlendirilir. Sonra toprak bir kap içine aktarılır. 

Servis edileceği zaman tereyağı, salça, yoğurt ve karabiberle sos hazırlanır. Bu sos dolmanın üzerine sürülür. Dolmanın üzerine, birkaç parça tereyağı atılır,etrafına, doğranmış domates ve bütün biberler dizilir. Bu sefer üzeri açık olarak tekrar fırına verilir.

Üzeri kızarınca fırından çıkarılır. Kızartma işlemi, tavada yağ eritmek suretiyle ocakta dayapılabilmektedir.Servis ederken yanında, evlerde mevsim salatası,restoranlarda haşlama ya da kızarmış patates verilir.

Döş dolması yapımıyla ilgili yukarıda verilen tariften biraz farklı olan Marmaris’teki bir uygulamada döş, içine zeytinyağı ve bal sürülerekbir gün dinlendirilir.

İç malzemeye, tarçın,kuşüzümü, karabiber ve kimyon eklenir. Sos olarakda zeytinyağı ve salça kullanılır.